Смяна на титуляр на партида

Кога се налага тази процедура?

При закупуване, унаследяване или наемане на жилище е необходимо да се промени титуляря на партидата за вода. Процедурата може да бъде заявена онлайн или с посещение на Център за обслужване на клиенти на "Софийска вода".

Кой може да подаде документите за извършване на процедурата?

Документите могат да бъдат подадени от новия собственик или ползвател на имота. В случай, че той не го направи, старият собственик също може да подаде документите, като представи съответния документ за собственост.

 

Срок за подаване на документи:

Новият собственик / ползвател на имота може да подаде документите за смяна на титуляр на партида безплатно в рамките на 30 календарни дни от смяната на собствеността. Същото важи и за случаите, при които старият собственик / ползвател подава документите. Ако не се спази този срок, собственикът / ползвателят дължи такса в размер на 16,50 лв. с ДДС.

Изключение правят случаите, при които старият собственик / ползвател е починал, като срокът за безплатна смяна на титуляр на партида е 60 дни.

При купуване на нов имот от строител или при етажни собствености, отчитани само по един общ водомер 
Необходимо е всеки нов собственик да открие индивидуална партида на свое име. Решението за това се взима на Общо събрание на етажната собственост. В този случай е задължително във всеки имот за има инсталирани и пломбирани индивидуални водомери. Преминаването към индивидуални партиди е възможно при платени задължения по показанията на общия водомер или разпределение на дължимото между собствениците, изразено в решението на Общото събрание.

В срок от 10 работни дни ще получите писмено уведомление за датата на първото отчитане на показанията на индивидуалните водомери. Преди посещението в сградата ще бъде поставено и съобщение за предстоящия отчет.
30 дни след първия отчет се извършва втора проверка на показанията на водомерите. Едва след нея се издават индивидуални сметки въз основа на използваните количества вода в отделните имоти в периода между първия и втория отчет на измервателните уреди.
Необходими документи при откриване на нова индивидуална партида
•    Попълнено заявление за откриване на индивидуални партиди;
•    Попълнено уведомление;
•    Решение на Общото събрание на етажната собственост за откриване на индивидуални партиди, изразено в подписан протокол от събранието. Необходимо е той да съдържа датата на събранието; броя на обособените имоти - апартаменти, гаражи, ателиета и други, за всеки вход поотделно; броя на присъствалите на Общото събрание; дата и т.н. 
•     В случай на решение на Общото събрание на етажната собственост за разпределяне на дължимата сума между собствениците (към момента на вземане на решение) е необходимо да се представи списък , който трябва да съдържа номер на апартамент, име на собственика, разпределена сума и подпис;
•    Попълнен информационен лист (Приложение №1).

Заявление се подава за всеки водоснабден имот.

 

 

Защо е необходимо да се промени титуляря на партидата?

Само и единствено титулярят на партидата може да прави проверки и да изисква информация от „Софийска вода“ относно потреблението на вода в имота, показанията на водомерите, количествата общи нужди в етажната собственост, наличието или липсата на задължения и т.н. Всеки собственик на имот може да направи своя клиентска регистрация на сайта на дружеството или да изтегли мобилното ни приложение "Моятя вода", налично в App Store или Google Play.

При покупко-продажба или наследяване на имот

  • Заявление по образец;
  • Документ за собственост на имота или акт за учредяване на вещно право на ползване;  NB! Документът се представя само за информация на дружеството и не се пази в архива на „Софийска вода“
  • Клиентски номер към „Софийска вода“ на предишния собственик / ползвател и актуален отчет на водомер/и в имота, ако има такъв;
  • В случай на съсобственост, в дружеството трябва да се представи писмено споразумение между съсобствениците за определяне титуляр на партидата;   NB! Ако такова споразумение не се представи, дружеството открива партида на всички съсобственици.

Смяна на титуляр на партида при наемане на имот:
При сключен договор за наем, наемателят може да стане титуляр на партидата. В този случай заявлението по образец може да бъде подадено от наемателя съгласно чл. 2, ал. 3 от Общите условия.
NB! Собственикът / титулярят на вещното право за ползване на имота трябва да декларира пред дружеството лично съгласието си за смяна на титуляр на партидата за определен срок; При невъзможност, наемателят може да представи декларация с нотариална заверка на подписа на собственика / титуляря на вещното право за ползване на имота.

При наематели/ползватели на имоти:

Ако собственикът на имота е съгласен титуляр на индивидуалната партида да бъде неговият наемател/ползвател, той трябва да изрази това като към данните в информационния лист се приложи и неговата Декларация (Приложение 3).

 

Необходими документи за смяна на титуляр на партида при нов собственик / ползвател на имота от юридическо лице:

  • Клиентски номер на предишния собственик / ползвател на имота;
  •  Приемо–предавателен протокол между предишния и новия собственик / ползвател за отчет на водомерите в имота;
  • Документ за собственост (нотариален акт?) / акт за учредяване на вещно право; 
  • Фирмени документи – идентификационен номер по БУЛСТАТ; номер на фирмено дело.

Необходими документи за смяна на титуляр на партида при наемане на имот от юридическо лице:
При сключен договор за наем, наемателят може да стане титуляр на партидата. В този случай заявлението по образец може да бъде подадено от наемателя съгласно чл. 2, ал. 3 от Общите условия.
NB! Собственикът/титулярят на вещното право за ползване на имота трябва да декларира пред дружеството лично съгласието си за смяна на титуляр на партидата за определен срок; При невъзможност, наемателят може да представи декларация с нотариална заверка на подписа на собственика / титуляря на вещното право за ползване на имота.